„Veľmi potrebujeme pomoc. Nemôžeme si dovoliť nechať sa unaviť, pretože ak sa unavíme, zomrieme. A ak sa unaví svet, nechá nás zomrieť.“ Týmito slovami sa v rozhovore pre BBC snažila ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská zmobilizovať krajiny na oboch stranách Atlantiku, aby nepoľavili v pomoci jej vlasti.
Problém s pomocou sa aktuálne javí vo Washingtone, kde skupina republikánskych zákonodarcov odmieta podporiť ďalšiu pomoc Ukrajine v hodnote 60 miliárd dolárov.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má Washington navštíviť v utorok v rámci svojho diplomatického turné po americkom kontinente.
V hlavnom meste USA sa má v týchto dňoch konať aj neverejná konferencia, na ktorej sa spolupracovníci maďarského premiéra Viktora Orbána stretnú so skupinou amerických republikánskych politikov, aby spoločne lobovali za ukončenie pomoci Ukrajine, píše britský denník Guardian.
"Orbán si je istý, že pomoc pre Ukrajinu v kongrese neprejde. Preto sa ju snaží sám zablokovať aj v EÚ," povedal denníku anonymný zdroj z prostredia maďarskej ambasády.
V článku sa dočítate:
- prečo americký kongres váha s ďalšou pomocou Ukrajine,
- kto stojí za konzervatívnou konferenciou, ktorá je proti ďalšej pomoci Ukrajine,
- ako sa spor o pomoc Ukrajine týka Izraela či Taiwanu.
Kľúčový týždeň pre Ukrajinu
V nedeľu svetové médiá zaujalo krátke nečakané stretnutie Volodymyra Zelenského a Viktora Orbána v Argentíne. Obaja prišli na inauguráciu tamojšieho prezidenta Javiera Mileia.
Z krátkeho videozáznamu bez zvuku však novinári nedokázali odčítať, čo si obaja muži povedali. „Bolo to maximálne úprimné a, samozrejme, bolo to o európskych záležitostiach,“ uviedol Zelenskyj na telegrame.
Loading
...
Zelenskyj má v USA rokovať s prezidentom Spojených štátov Joeom Bidenom aj s republikánskym predsedom americkej Snemovne reprezentantov Mikom Johnsonom. Republikáni majú v Snemovni reprezentantov, čo je dolná komora Kongresu, väčšinu.
Konzervatívec Johnson patrí k skupine zákonodarcov, ktorí sa snažia prinútiť Bidena, aby prijal tvrdšie zákony na ochranu hraníc USA s Mexikom.
Ďalšiu pomoc Ukrajine tak naviazali na zvýšenie investícií do ochrany amerických hraníc. Okrem toho požadujú, aby Bidenova administratíva predostrela jasnú stratégiu toho, aké výsledky od pomoci očakáva.
Ukrajinský prezident sa stretne aj s členmi Senátu na čele s lídrom tamojšej demokratickej väčšiny Chuckom Schumerom a lídrom republikánskych senátorov Mitchom McConnellom.
Biely dom v oficiálnom vyhlásení oznámil, že stretnutie Zelenského s Bidenom má „podčiarknuť neotrasiteľnú podporu Spojených štátov ľuďom Ukrajiny“.
Podporou však môže otriasť fakt, že sa blížia Vianoce a ak Kongres do sviatkov pomoc neschváli, Biely dom bude musieť bez schváleného zákona improvizovať a na pomoc spojencom vrátane Ukrajiny vynakladať peniaze, ktoré sú určené pre americké ozbrojené sily, upozorňuje CNN.
Napätá je aj Európa
So senátormi sa za zatvorenými dverami konferencie, ktorú organizuje konzervatívna organizácia The Heritage Foundation, stretnú ľudia z okolia maďarského premiéra, ktorého Guardian označuje za najsilnejšieho spojenca Vladimira Putina v Európe.
Na konferencii majú byť zástupcovia z Maďarského inštitútu medzinárodných vzťahov a z maďarského veľvyslanectva vo Washingtone. Medzi účastníkmi Guardian spomína aj Magora Ernyeiho z maďarského think-tanku Centrum pre základné práva.
Maďarské Centrum pre základné práva sa zasa kontaktuje s americkým konzervatívnym prostredím, v roku 2022 napríklad pomáhalo v Budapešti organizovať konzervatívnu konferenciu CPAC, na ktorej vtedy vystúpil napríklad aj syn bývalého brazílskeho prezidenta Eduardo Bolsonaro.
The Heritage Foundation patrí k výrazným odporcom americkej pomoci Ukrajine. Kritizuje ju najmä preto, že údajne odsúva americké vnútroštátne záujmy na druhú koľaj. Stretnutie sa odohráva v rámci takzvaného Projektu 2025 , v rámci ktorého Heritage Foundation pripravuje hlbšie zmeny v administratíve Spojených štátov pre prípad, že by najbližšie prezidentské voľby v novembri 2024 vyhral republikánsky kandidát.
Na to, že s pomocou Ukrajine bude v prípade víťazstva Donalda Trumpa problém, upozornil v rozhovore pre SME aj poradca bývalého prezidenta Baracka Obamu Ben Rhodes. „Potom bude ťažké získať akúkoľvek podporu od USA, a to bude znamenať veľkú záťaž pre Európu,“ povedal.
Otázka ďalšej pomoci Ukrajine aktuálne spôsobuje napätie aj v Európskej únii. Lídri EÚ sa vo štvrtok stretnú na summite , kde majú prerokovať prístupové rokovanie EÚ s Ukrajinou, ďalší balík sankcií proti Rusku, aj ďalších 70 miliárd eur na ekonomickú a vojenskú pomoc Kyjevu. Budapešť je v EÚ jediným odporcom všetkých týchto opatrení, ktoré musia štáty EÚ schváliť jednohlasne.
USA sa pozerá aj inde
Pri americkom spore o financie pritom nejde len o Ukrajinu. Administratíva prezidenta Joea Bidena navrhla balík v hodnote až 106 miliárd dolárov, z toho 60 miliárd má pomôcť Ukrajine v obrane proti ruskej invázii. Ostatné peniaze by boli určené na pomoc Izraelu vo vojne s teroristickým hnutím Hamas, na bezpečnostnú pomoc Taiwanu či zabezpečenie hranice USA s Mexikom.
Spojené štáty už Ukrajine poskytli pomoc za 111 miliárd dolárov a republikáni tak s uvoľňovaním ďalších prostriedkov váhajú.
„Uprostred historickej krízy na našich hraniciach Zelenskyj príde do Washingtonu a žiada, aby kongres pomohol jeho hraniciam viac ako tým našim,“ vyhlásil republikánsky senátor James David Vance.
„Dejiny kruto odsúdia tých, ktorí sa obrátili chrbtom k slobode. Putin nesmie vyhrať,“ cituje CNN skoršie vyjadrenie prezidenta Joea Bidena.
Stupňujúca sa zima pritom posúva vojnu na Ukrajine do novej fázy, ktorá bude aj podľa Volodymyra Zelenského ťažká. Nízke teploty komplikujú boje a otvárajú príležitosť agresorovi, aby znova útočil na energetickú infraštruktúru Ukrajiny.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine